Enteral Beslenme Nedir?

Genel Tanım

Tüple besleme olarak da bilinen enteral beslenme, beslenmeyi doğrudan midenize veya ince bağırsağınıza iletmenin bir yoludur. İhtiyacınız olan besinleri almak için yeterince yiyemiyorsanız, doktorunuz tüple beslenmeyi önerebilir.

Enteral Beslenme Nedir?

Tüm insanların yaşamak için yiyeceğe ihtiyacı vardır. Bazen bir kişi bir hastalık nedeniyle hiç veya yeterli miktarda yiyecek yiyemez. Diğerlerinde iştah azalması, yutma güçlüğü veya yemeyi engelleyen bir tür ameliyat olabilir. Bu olduğunda ve kişi yemek yiyemez hale geldiğinde, beslenme farklı bir şekilde sağlanmalıdır. Yöntemlerden biri “enteral beslenme” veya “tüple besleme”dir.

Normal sindirim, yiyecekler midede ve ince bağırsakta parçalandığında ve ardından bağırsaklarda emildiğinde gerçekleşir. Emilen bu ürünler kan yoluyla vücudun her yerine taşınır.

Tüple beslenme, mide veya ince bağırsağa tüp yoluyla verilen, protein, karbonhidrat (şeker), yağlar, vitaminler ve mineraller içeren özel bir sıvı gıda karışımıdır.

Enteral Beslenme Ne Zaman Uygulanır?

Beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli kaloriyi yiyemediğinizde tüp beslemeleri gerekli hale gelebilir. Bu, fiziksel olarak yemek yiyemiyorsanız, güvenli bir şekilde yiyemiyorsanız veya kalori gereksinimleriniz yemek yeme yeteneğinizin ötesine geçiyorsa meydana gelebilir.

Yeterince yiyemezseniz, yetersiz beslenme, kilo kaybı ve çok ciddi sağlık sorunları riski altındasınız demektir. Bu çeşitli nedenlerle olabilir. Enteral beslenmenin altında yatan daha yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Yutma yeteneğini bozabilecek bir inme
 • Yemek yemeyi zorlaştıran yorgunluk, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilen kanser
 • Enerjiyi veya yemek yeme yeteneğini azaltan kritik hastalık veya yaralanma
 • Küçük çocuklarda veya bebeklerde gelişme geriliği veya yemek yiyememe
 • Vücudu stres durumuna sokarak yeterli besin alımını zorlaştıran ciddi hastalık
 • Yemek yemeyi zorlaştırırken kalori gereksinimlerini artıran nörolojik veya hareket bozuklukları

Enteral beslenme çeşitleri nelerdir?

Altı ana besleme tüpü türü vardır. Bu tüpler, midede veya bağırsaklarda tam olarak nerede sona erdiklerine bağlı olarak başka alt tiplere sahip olabilir.

Tüpün yerleşimi, hangi boyutta tüpe ihtiyaç duyulduğuna, ne kadar enteral besleme gerekeceğine ve sindirim yeteneklerinize bağlı olarak bir doktor tarafından seçilecektir.

Bir tıp uzmanı ayrıca tüpün yerleştirilmesine, sindirim yeteneklerine ve beslenme gereksinimlerine göre kullanılacak bir enteral formül seçecektir.

Ana enteral besleme tüpü türleri şunları içerir:

 • Nazogastrik tüp (NGT) burunda başlar ve midede biter.
 • Orogastrik tüp (OGT) ağızda başlar ve midede biter.
 • Nazoenterik tüp burunda başlar ve bağırsaklarda biter (alt tipler nazojejunal ve nazoduodenal tüpleri içerir).
 • Oroenterik tüp ağızda başlar ve bağırsaklarda biter.
 • Gastrostomi tüpü karın derisinden doğrudan mideye yerleştirilir.
 • Jejunostomi tüpü karın derisinden doğrudan bağırsaklara yerleştirilir.

Enteral Beslenme Ürünleri Nelerdir?

Enteral beslenme formüllerinin karbonhidrat ve protein içeriği elemental, semielemental veya polimerik olabilir. Elemental formüller basit karbonhidratlar ve amino asitlerden oluşur, semielemental formüller kısa peptitler ve daha karmaşık karbonhidratlar içerir ve polimerik formüller bozulmamış proteinler ve kompleks karbonhidratlar içerir. Ürünler kalori açısından farklılık gösterir.

Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akciğer hastalığı, diyabet ve diğer rahatsızlıkları olan hastaların beslenme ihtiyaçlarını yönetmek amacıyla hastalığa özel formüller dahil olmak üzere çok çeşitli enteral beslenme ürünleri geliştirilmiştir.

Enteral ve parenteral beslenme farkı nedir?

Bazı durumlarda enteral beslenme bir seçenek olmayabilir. Yetersiz beslenme riski altındaysanız,  parenteral besleme adı verilen bir seçeneğe ihtiyacınız olabilir.

Parenteral beslenme, bir kişinin damarları yoluyla beslenmeyi ifade eder. Sıvı beslenme alabilmeniz için bir port veya periferik olarak yerleştirilmiş bir merkezi kateter gibi bir tür venöz erişim cihazınız olacaktır.

Parenteral beslenme birçok durumda hayat kurtarıcı bir seçenek olabilir. Ancak, mümkünse enteral beslenmenin kullanılması tercih edilir. Enteral beslenme, düzenli yemeyi en çok taklit eder ve bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olabilir.

Hizmetleri

Enteral beslenme pompası

Enteral besleme pompaları, yutma yoluyla besin alamayan hastalara beslenme sağlamak için besleme tüpleri kullanır. Besleme pompalarımızda en çok kullanılan özel besleme tüpü nazogastrik tüptür. Bu tüpler bir burun deliğine, boğaza, yemek borusuna ve mideye sokulur. Ürünlerimizin özellikleri şu şeklidedir;

 • Hem pediatrik hem de yetişkin tüple beslenen hastaların normal bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olur.
 • Programlanmış enteral beslenme dozlarını doğru bir şekilde iletir ve hastaların öngörülen beslenme programına uymasını sağlar.
 • Sürekli ve aralıklı besleme programları.
 • Büyük görünür OLED ekran ve kullanımı kolay tuş takımı, hasta bakıcı ve hasta kullanımını kolaylaştırır.
 • Serbest akış önleyici pompa seti, hasta güvenliğini ve doğru beslenmeyi sağlar.
 • Tamamen taşınabilir ve taşıması kolaydır.

Enteral beslenme seti

Enteral Beslenme Seti, en iyi hasta sonuçlarını sağlamak için sıkı kalite kontrol koşulları altında tasarlanmıştır. Besleme setlerimiz, enteral beslenme, sıvılar veya ilaç uygulaması için tasarlanmıştır ve çoklu konfigürasyonlarda mevcuttur.

 • Besleme tüpü için güvenli kilit ucu, istenmeyen bağlantı kesilme oranını azaltır.
 • Pürüzsüz çıkıntılı uçların varlığı nedeniyle minimum besleme tüpü hasarı riski.
 • Uyarı etiketli renkli luer ucu yanlış bağlantının önlenmesine yardımcı olur.

Enteral beslenme makinası fiyatları

Sigorta faydaları sigorta planınıza göre değişir. Ekibimiz, sigorta sağlayıcınızla sizin adınıza çalışacaktır. Finansal bilgiler ve sigorta kapsamı, hizmetiniz başlamadan önce sizinle görüşülecektir.

Arte Medikal ile bağlantı kurun

Evde veya infüzyon merkezlerinde Beslenme Destek Hizmetleri ve diğer infüzyon tedavisi alan binlerce hastayla Arte Medikal, en başarılı ve deneyimli ayakta infüzyon tedavisi sağlayıcılarından biridir. Talepleriniz için Yakınınızda bir infüzyon yeri olup olmadığını öğrenmek için bizimle bağlantı kurun veya ev içi infüzyon tedavisinin hastalarınız için bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için bir temsilci ile görüşün.

0312 432 06 60 veya 0531 219 36 95 numaralı telefon numaralarımızı arayarak bizimle iletişime geçin. Haftanın 7 günü, günde 24 saat yardım etmek için buradayız.

Bu yazı genel bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ancak herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmanız durumunda, doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuza danışmadan uygulayacağınız herhangi bir tedavi yöntemi sağlığınıza zarar verebilir.

Shopping Cart