Evde Enteral Beslenme Tedavisine Uyum – Arte Medikal

Size veya sevdiklerinize bir besleme tüpüne ihtiyacı olduğunun söylenmesi can sıkıcı olabilir. Ekipmanlar, sarf malzemeler ve yeni terminoloji korkutucu olabilir. Evde Enteral Beslenme Tedavisinin “yeni normal” olarak benimseyin ve bu ipuçlarıyla size verdiğimiz bilgileri gözden geçirin.

Enteral beslenmeyi yönetmeyi öğrenin

Daha karmaşık görevleri bir dizi yönetilebilir adımlara bölerek enteral beslenme konusunda uzmanlaşın.

 • Mümkün olduğunda, sağlık uzmanınızı işlemleri yaparken gözlemleyin ve ardından eğitmenden aldığınız geri bildirimleri not alın. Sonunda, öğrenilen beceriyi başka birine öğretebileceksiniz. Bu, ustalığınızı güçlendirir ve güvende hissettirir.
 • Günlük yaşamınızı kesintiye uğratma boyutunu en aza indirmek için evde enteral beslenme rejiminizi esnek hale getirin. Rejiminizi basitleştirip basitleştiremeyeceğinizi, infüzyon süresini azaltıp azaltamayacağınızı görmek için Diyetisyeninizle birlikte çalışın.
 • Hazırlıklı olun ve beklenmedik bir komplikasyon ortaya çıkarsa ne yapacağınızı bilin.

Faaliyetlerinizi ayarlayın

Besleme tüpüne sahip olmak, fiziksel veya sosyal aktivitenizi sınırlamak zorunda değildir. Hastalar örneğin spor yaparak, koşarak, yüzerek, yürüyerek hareketliliklerini sürdürürler. Sizi neyin motive ettiğini bulun.

 • Tüpün takıldığı yerin çevresinde kas çekilmesi gibi hafif ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ancak yerleştirmeden sonraki ilk 72 saatte uygun bölge bakımı çok önemlidir. Ek olarak, evde enteral beslenme tedavinizle fiziksel gücünüzü ve beslenme durumunuzu yeniden kazanmak, öz bakımınıza katılmanıza ve duygusal olarak yönetmenize yardımcı olur.
 • Şu anda belirli etkinliklere katılamıyorsanız, yeni bir hobi öğrenmek için becerilerinizi ve yeteneklerinizi kullanmanın alternatif yollarını bulun.
 • Sosyal bir etkinliğe katılırken, yemeğin etkinliğin yalnızca bir yönü olduğunu unutmayın. Diğer konuklarla sohbet etmenin tadını çıkarın veya etkinlik örneğin bir futbol maçıysa, oyunun ve arkadaşlığın tadını çıkarın. Yemeğin her şey olmadığına önceden karar vermeli ve bu vesileyle neden yemek yiyemeyeceğinizi düşünmemelisiniz. Bu sizin için zorsa, bu mücadeleyi üstlenmeye hazır olana kadar bu etkinliği atlayın. Küçük sosyal toplantılarla başlayın ve yolunuza devam edin. Etkinlik sırasında çok acıkmamak için mümkünse tüp beslemenizi yanınızda getirin.

Olumlu bir zihniyet benimseyin

Bir beslenme tüpü takıldıktan sonra duygusal bir uyum veya depresyondan geçmek yaygın bir durumdur. Bazı günler diğerlerinden daha iyi olacak. İnişleriniz ve çıkışlarınız olacak.

 • Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin. Umutlarınızı canlı tutmak önemlidir, ancak bugün durumunuzdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.
 • Kurban rolünü oynamayı reddedin. Kendinizi güçlendirin, sorumluluk alın ve sorunlara yapıcı bir şekilde yanıt verin.
 • Enteral beslenme, kimsenin başarısız olduğunu göstermez. Tüpten utanmak veya utanmak ilk başta alışılmadık bir durum değildir.
 • Onları çözmeye çalışmadan olumsuz deneyimler üzerinde durmak kendi kendini baltalayabilir. Değiştirebileceğiniz durumlara odaklanın.
 • Kahkaha ve rahatlama teknikleri, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Ruh halini hafifletmek için mizah kullanmak gevşemeyi teşvik eder.

Kendinizi eğitin ve destek alın

Bu süreçten geçen ilk kişi siz değilsiniz ve son da olmayacaksınız. Soru sormaktan korkmayın. Neyi, neden, nasıl, ne zaman, nerede ve kim olduğunu anlayana kadar sorular sorun. Bilginiz varsa tüple beslenme ile hayata uyum sağlamak daha kolaydır. Doktorunuz için sorularınızı yazın, semptomları kaydedin ve bu maddeleri randevularınıza konuşun.

Arte Medikal ile bağlantı kurun

Evde veya infüzyon merkezlerinde Beslenme Destek Hizmetleri ve diğer infüzyon tedavisi alan birçok hastayla Arte Medikal, en başarılı ve deneyimli ayakta infüzyon tedavisi sağlayıcılarından biridir. Yakınınızda bir infüzyon yeri olup olmadığını öğrenmek için bizimle bağlantı kurun veya ev içi infüzyon tedavisinin hastalarınız için bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için bir temsilci ile görüşün.

Enteral Beslenme Seti
Shopping Cart